Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przetwory mleczne dla niemowląt

Nabiał dla niemowlaka

Pierwszym i zarazem jedynym pokarmem dziecka od momentu narodzin jest mleko. Z czasem do menu malucha można wprowadzać naturalne przetwory mleczne dla dzieci, które będą źródłem wapnia i innych składników odżywczych. Dla niemowląt źródłem tych cennych związków może być natomiast mleko naturalne lub modyfikowane.

Każde niemowlę potrzebuje od około czterystu do sześciuset miligramów wapnia dziennie. Starsze dzieci potrzebują już nieco więcej tego pierwiastka, co jest związane w głównej mierze z rozwojem układu kostnego. Podstawowym nabiałem dla niemowlaka jest mleko matki, w którym znajduje się łatwo przyswajalne białko oraz inne substancje odżywcze.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione naturalnym mlekiem, dopiero później można rozszerzyć dietę o inne produkty nabiałowe. Mleko jednak wciąż powinno pozostawać jednym z najcenniejszych składników diety. Jeśli niemowlakowi nie można podawać mleka naturalnego, warto sięgnąć po mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane dla niemowląt jest także w pełni wartościowe i zaspokoi potrzeby każdego malucha. Takie mleko zazwyczaj zawiera w swoim składzie witaminę D (nie znajduje się ona natomiast w naturalnym mleku matki, dlatego dzieciom karmionym tylko i wyłącznie w ten sposób, warto podawać dodatkowo witaminę D w kropelkach).

Trzeba zaznaczyć, że niemowlętom nie należy podawać mleka koziego ani krowiego. W takich produktach znajduje się nieco inne białko niż to, które jest w mleku matki czy w mleku modyfikowanym. Poza tym, mleko krowie posiada też spore ilości fosforu oraz sodu, a pierwiastki te mogą niepotrzebnie obciążać nerki dzieci. Mleko krowie można podawać dzieciom dopiero od około trzeciego roku życia.

Miesięczny maluch na ogół wypija około sto mililitrów mleka na jedną porcję (około sześciu – siedmiu razy na dobę). Oczywiście z czasem porcja ta rośnie, gdyż dziecko się rozwija i potrzebuje pożywienia. Wraz z biegiem czasu zmienia się charakter posiłków. Już od około szóstego miesiąca życia dziecku można podawać oprócz mleka mleczne kaszki ryżowe lub kukurydziane.

Około jedenastego miesiąca życia maluchowi można z kolei zacząć podsuwać deserki mleczne w postaci jogurtów. Już jeden kubeczek takiego jogurtu zaspokoi dwadzieścia pięć procent dziennego zapotrzebowania na wapń. Stopniowo można też zwiększać menu nabiałowe dla dziecka. Godnymi polecenia produktami mogą być chociażby kefiry i maślanki. Sery można podawać dzieciom po ukończeniu dwunastego miesiąca życia.