Naturalne produkty mleczne dla dzieci

Wszystkie mamy doskonale wiedzą, że podstawowym nabiałem dla niemowlaka jest naturalne mleko. Jednak już po ukończeniu szóstego miesiąca życia, do nabiałowej diety malucha można zacząć stopniowo wprowadzać coraz to nowe przetwory mleczne. Wśród nich mogą pojawić się ryżowe kaszki na mleku oraz owocowe jogurty. Im dziecko starsze, tym więcej może spożywać rozmaitego nabiału.

Mleko jest niezbędnym produktem w diecie dzieci. To właśnie w mleku i przetworach mlecznych znajdują się wszelkie niezbędne do życia aminokwasy, a także wapń i fosfor, pierwiastki, które wspomagają funkcjonowanie układu kostnego. Co więcej, mleko dostarcza też dziecku cenne witaminy i stymuluje rozwój pożytecznych mikroorganizmów w jelitach.

Dzieciom po drugim roku życia można śmiało podawać mleko krowie, ale trzeba zaznaczyć, że powinno to być mleko UHT. Jest to także produkt o wysokiej zawartości składników odżywczych, a dzięki poddaniu odpowiedniemu procesowi technologicznemu, zabijane są wszelkie bakterie. Najlepsze dla maluchów jest mleko o zawartości dwóch procent tłuszczu.

Dzieciom około pierwszego – drugiego roku życia można też podawać mleko modyfikowane. Takie produkty nabiałowe dla dzieci najczęściej są oznaczane specjalnymi numerkami. Opakowania z cyferką jeden stanowią mleko początkowe, a więc dla dzieci w pierwszych sześciu miesiącach życia. Starszym dzieciom należy podsuwać mleko z opakowaniami z cyferką dwa, trzy oraz cztery. Na bazie mleka modyfikowanego można przyrządzać koktajle, kaszki, desery oraz mleka smakowe.

U niektórych dzieci niekiedy występuje uczulenie na mleko, jednak na ogół mija ono wraz z biegiem czasu. Dlatego najlepiej do dziecięcego menu produkty nabiałowe wprowadzać stopniowo. Najpierw maluchom można podsuwać jogurty naturalne, a później twarożki, kefiry oraz pozostały nabiał (ser żółty, masło). Do nabiałowej diety przedszkolaka można też włączyć jajka.

Najlepiej najpierw dzieciom urozmaicić dietę produktami mlecznymi bez dodatku cukru. Doskonałym pomysłem jest podawanie jogurtu naturalnego, do którego samodzielnie można dodać świeże i drobno pokrojone owoce (truskawki, brzoskwinie, jabłka czy jakiekolwiek inne).

Jeśli dziecku nie będzie smakował jogurt, wówczas można spróbować przygotować mu na przykład budyń na mleku. Można też maluchowi podsunąć maślankę. Smak takich mlecznych posiłków możemy dowolnie zmieniać, dodając do dań rodzynki czy świeże owoce. Na bazie twarożku można z kolei przyrządzać pyszne pasty z dodatkiem zdrowych ryb lub warzyw, które znakomicie sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na kolację dla dziecka.